تاریخ : دوشنبه 30 بهمن 1391 | 05:14 ب.ظ | نویسنده : م.مهــرابی


همانطور که میدانید در هنگ کنگ از چپ رانندگی میکنند اما در چین از سمت راست. حال برای اتصال سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ توسط یک پل چگونه میتوان این مشکل را حل کرد،طوری که در سمتی که به چین میرود رانندگان در سمت راست و در سمتی که به هنگ کنگ میرسد رانندگان در سمت چپ قرار گیرند؟! این مشکلی بود که یک شرکت معماری هلندی برای حل طرحی را ارائه کرده است...طراحی پلی که در وسط خود سمت لین های عبوری آن تغییر میکند! در واقع با طراحی پل بصورت یک قسمت زیرگذر و روگذر که شکل مارپیچی میگیرد رانندگانی که از چین به هنگ کنگ می آیند از سمت راست به چپ پل منتقل میشوند و همین موضوع بصورت برعکس برای رانندگان لین مخالف صورت میگیرد.

نام این طرح پروپوزال پل “گردنبند رودخانه مرواید” (Pearl River Necklace)  است که برای مسابقه ایده های طراحی بین المللی امکانات عبور از مرز هنگ کنگ ارسال شده است.

به گفته طراحان هلندی پل Flipper , ما بجای اینکه تنها به فکر رفع این مشکل تغییر ترافیک باشیم, خواستیم در این طرح این موضوع را به نوعی جشن بگیریم و به نمایش بگذاریم. طوری که نه تنها مشکل حل شود بلکه یک چشم انداز به یاد ماندنی ایجاد کنیم.

با وجود اینکه این طرح در مسابقه رتبه ای را کسب نکرد اما زیبایی و ایده جالب آن توجه خیلی از افراد را به خود کسب کرد طوری که این طرح را به یکی از معروفترین طرحهای پیشنهادی پلها در اینترنت تبدیل کرده است.
طبقه بندی: مــعمــــاری،


احمدیان
سه شنبه 1 اسفند 1391 01:22 ب.ظ
ضمنا توی عکس چهارم هم فاصله رمپی که از بالای جاده عبور میکنه بسیار کم بوده و امکان خطر داره، به نظر من این طرح میتونه کارایی داشته باشه ولی خیلی از جزییاتش باید مورد تجدید نظر قرار بگیره...
mosavi
دوشنبه 30 بهمن 1391 05:38 ب.ظ
نباید هم رتبه می آورد ، آخه کدوم مهندس حرفه ای و عاقلی میاد اینقدر سطح پل رو باسطح آب نزدیک در نظر میگیره.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.